DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "a084bc72-a49c-4624-99a1-bca8ab323955" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "Dm8ijtNOLClH" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 4350 -identificador: "a084bc72-a49c-4624-99a1-bca8ab323955" -marca: "motorola" -modelo: "moto g62 5G" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "Dm8ijtNOLClH" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "Rio Azul 2" -firebaseIdentificador: "1AA626AFF7624C719DEBE1BC76DF6AFB" -senha: "tg8d6k" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "a084bc72-a49c-4624-99a1-bca8ab323955" -firebaseToken: "cCkWm6gGSOGJUpR5DvC3hN:APA91bFJXVaSdHC95mi088BkGuF5ub6eanti4Rj_rEKEB57KGd8oxAJ63FWUMZ3noxBurYXJGH2rkiNaOWs40njmsRX3fLh-BtYIpT_WWHhwoF-brGJyW_spKVyZb6e5ul_joiL1lR0k" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "Dm8ijtNOLClH" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUxMzU1NjAsImV4cCI6MTc3NTE3ODc2MCwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IkRtOGlqdE5PTENsSCIsInNlbGVjdG9yIjoiaG92MGZjd05Tdi5lIn0.HpqKlMHWyeDRiWw3knn1wFm8sl4w31dQT4Tss2Ih2Z2EKHdftwTlh-q-g0UQi_nnWBGC8bdHG_Nt9bIpW4MAKrv5THBWKCQ9LrGLzMJY3GAu330kpBJ4tlt9Ov5NuQoE_fMSwByzEMqExvg69uzNgK9ugyoXP9sColM6U-OuAWc_SifC09SQLrHR3eKGOoXsl0odvV728YoiZhQxOpsI_nBmgrJMIKQ8p24AhH19BIpwWWS04GeMokGrwQU868wXfQQeF0veqHh29j9FZx6Do5V03mOh75hBk-UegE2Lo6PPB59K88YE_bsyMJnXqHZ4Z3NGnKIgQ4xgYYyZaBq7y6xwAJ977IKYlVxFpaCPBUNBjDCFxBZRor2PwADPyRY_uSAbZ08Y0FSaoFp8uP8zpZ8RigUJIzekZlCeX7nOeAuUIDk3qj0OW_Rgql3JLV8XTx6_jb7HVZGXFZokRNccEXBsVPvoebD6GlKuYoLR0uB-F0GYMbnblarUWkZ6mQcmB2_Q87l39up_26htBm0v2RAucmtUMOC37oAjiZOdaocomoaR1o2BRL98Wt3C-RyreFzRWB2ZLDSwIPjJb_EnnHAbfu-jbVeeFwnr3dQWCgNUf6eaGIXShgIYauIzUF7jDZXYyM6TaDc8-O2QAp2wm-8k9xwKZsAFbR09E0dVrvA" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"a084bc72-a49c-4624-99a1-bca8ab323955"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Thu, 02 Apr 2026 20:09:45 GMT" |
| x-debug-token | "2ca095" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUxMzU1NjAsImV4cCI6MTc3NTE3ODc2MCwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IkRtOGlqdE5PTENsSCIsInNlbGVjdG9yIjoiaG92MGZjd05Tdi5lIn0.HpqKlMHWyeDRiWw3knn1wFm8sl4w31dQT4Tss2Ih2Z2EKHdftwTlh-q-g0UQi_nnWBGC8bdHG_Nt9bIpW4MAKrv5THBWKCQ9LrGLzMJY3GAu330kpBJ4tlt9Ov5NuQoE_fMSwByzEMqExvg69uzNgK9ugyoXP9sColM6U-OuAWc_SifC09SQLrHR3eKGOoXsl0odvV728YoiZhQxOpsI_nBmgrJMIKQ8p24AhH19BIpwWWS04GeMokGrwQU868wXfQQeF0veqHh29j9FZx6Do5V03mOh75hBk-UegE2Lo6PPB59K88YE_bsyMJnXqHZ4Z3NGnKIgQ4xgYYyZaBq7y6xwAJ977IKYlVxFpaCPBUNBjDCFxBZRor2PwADPyRY_uSAbZ08Y0FSaoFp8uP8zpZ8RigUJIzekZlCeX7nOeAuUIDk3qj0OW_Rgql3JLV8XTx6_jb7HVZGXFZokRNccEXBsVPvoebD6GlKuYoLR0uB-F0GYMbnblarUWkZ6mQcmB2_Q87l39up_26htBm0v2RAucmtUMOC37oAjiZOdaocomoaR1o2BRL98Wt3C-RyreFzRWB2ZLDSwIPjJb_EnnHAbfu-jbVeeFwnr3dQWCgNUf6eaGIXShgIYauIzUF7jDZXYyM6TaDc8-O2QAp2wm-8k9xwKZsAFbR09E0dVrvA" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "131.108.94.174" |
| REMOTE_PORT | "47182" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775160585 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775160585.5377 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/Dm8ijtNOLClH/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |