DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "30a6509d-58ab-43b3-9bf9-1ae886f6ebef" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "dsEWkM6NWcBt" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 1964 -identificador: "30a6509d-58ab-43b3-9bf9-1ae886f6ebef" -marca: "samsung" -modelo: "SM-A325M" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "dsEWkM6NWcBt" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "358715353030233" -firebaseIdentificador: "370F887ADF014736B52DB7594BF70F9B" -senha: "202317" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "30a6509d-58ab-43b3-9bf9-1ae886f6ebef" -firebaseToken: "fS_9tPQ3QJmObLhQCjVUtM:APA91bG2y-mdHofweBIAgajYugpAw502odP47PmBA-QnWbzBKTVn1CWAQ4JJV0_7i6-J4EvqLMMbX-029caOTZW5i9X-jy6WSb1SEZ8MZTOShgQ8krGMDFCtEVvvxLw_SEBzvRmUKm93" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "dsEWkM6NWcBt" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUxMzEzNzMsImV4cCI6MTc3NTE3NDU3Mywicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6ImRzRVdrTTZOV2NCdCIsInNlbGVjdG9yIjoiLmI1TGc5cVp0Q2NBIn0.xCXTIu0tk-iK2u2laM_C_F6F1F1-EwgvBVSSAnIriQltS0ENFtYEJOEdWsJD-Gg1HqV26uL6i11-E2z_JxBwzq8BTfm--VoiBD5v4pwpMk63D-h0cDmXY5WL5ev4-JGnIEQd-ESFxQVuG-K-OKH85yxH4BnezAm-HgW6knF-MORxrhn3x1TGVHC7C5U8xalxefDsgMtewDtx1BAreYSqai6GeKr5bNBtIphRiLUHh333qOn3-7Qmo0294sGcjhshos1bPxMNBJg1mQA2wHekB9ksZQwqo5z6epXvtls2flVDcP-PtXL8Dsnuw0fGv_h7jXwBRbx-6aGNxqQ26EtYpptZHNt9AxoN6OHSmct9FqNVL1zeMEWBcFTiLd8MREJ4riFoudaNgHSFIf948TTvYxDMjYjsIKaBw1wa8PTJaqtAZmgElk-aOwvVj3wLcv4RhZ8T4Cx4UctQYJZ6L2Gw4oAc5UZRvjOnCxnrCnqEniGWvP3-0nHN9jBkaMOqN1dAAUx8p102TbeNxYVkOczIA3m6cg-7_iKL3iRJ1rhtTunCPSOsLdFQaEAWWZDhBk9Af4IqNn4dFdkQrW4qtJRYrMeVr-fk4aVSQRSSyIIXbLBtCI_VXJTBM8_h_JFM0e6jFevIRxi9wBimbQBu95D4Kq3krNud0DsDciiwyBKt0xI" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"30a6509d-58ab-43b3-9bf9-1ae886f6ebef"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Thu, 02 Apr 2026 13:07:41 GMT" |
| x-debug-token | "f14205" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUxMzEzNzMsImV4cCI6MTc3NTE3NDU3Mywicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6ImRzRVdrTTZOV2NCdCIsInNlbGVjdG9yIjoiLmI1TGc5cVp0Q2NBIn0.xCXTIu0tk-iK2u2laM_C_F6F1F1-EwgvBVSSAnIriQltS0ENFtYEJOEdWsJD-Gg1HqV26uL6i11-E2z_JxBwzq8BTfm--VoiBD5v4pwpMk63D-h0cDmXY5WL5ev4-JGnIEQd-ESFxQVuG-K-OKH85yxH4BnezAm-HgW6knF-MORxrhn3x1TGVHC7C5U8xalxefDsgMtewDtx1BAreYSqai6GeKr5bNBtIphRiLUHh333qOn3-7Qmo0294sGcjhshos1bPxMNBJg1mQA2wHekB9ksZQwqo5z6epXvtls2flVDcP-PtXL8Dsnuw0fGv_h7jXwBRbx-6aGNxqQ26EtYpptZHNt9AxoN6OHSmct9FqNVL1zeMEWBcFTiLd8MREJ4riFoudaNgHSFIf948TTvYxDMjYjsIKaBw1wa8PTJaqtAZmgElk-aOwvVj3wLcv4RhZ8T4Cx4UctQYJZ6L2Gw4oAc5UZRvjOnCxnrCnqEniGWvP3-0nHN9jBkaMOqN1dAAUx8p102TbeNxYVkOczIA3m6cg-7_iKL3iRJ1rhtTunCPSOsLdFQaEAWWZDhBk9Af4IqNn4dFdkQrW4qtJRYrMeVr-fk4aVSQRSSyIIXbLBtCI_VXJTBM8_h_JFM0e6jFevIRxi9wBimbQBu95D4Kq3krNud0DsDciiwyBKt0xI" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "189.36.252.6" |
| REMOTE_PORT | "4324" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775135261 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775135261.5325 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/dsEWkM6NWcBt/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |