DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "9b7f2501-de87-43e8-89a8-3bb3f3817634" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "2gHzdikkPLvh" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 5116 -identificador: "9b7f2501-de87-43e8-89a8-3bb3f3817634" -marca: "samsung" -modelo: "SM-A325M" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "2gHzdikkPLvh" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "354562653691841" -firebaseIdentificador: "7466C4509D954215A0489B0B86C8ED0C" -senha: "104725" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "9b7f2501-de87-43e8-89a8-3bb3f3817634" -firebaseToken: "dZUFxepeRYWpZuEcP8aCms:APA91bE76RP_zGke_zL0jjk-8JbnDBw_JpqvKArVK-24FM9PF52EQKu61gx5EDpgMKF5Jtg7fiU5QX2tJ6UUlSj1KP6EDYbc28rZ6H_6aLVporTRtO_PP_PFpXi-q5pwNmzN9DkcOBAW" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "2gHzdikkPLvh" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNDA1NDEsImV4cCI6MTc3NTA4Mzc0MSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IjJnSHpkaWtrUEx2aCIsInNlbGVjdG9yIjoiaEVGVEtSc2lkdUNtIn0.s9xKdz4SlIJblPQ6GHibC4oI3yUJe8NgdrdSAK88gje55Fi3DODZholr_77KyEQ-Ib7sPs4awBqxXuzwHbzyTUMr1g6ekpznxGbfvRYaRJxQ651ZewX6U-nx4DgEXjUHmoiqRSGf8j0V3fzEC7VPHlWrbH5Qx4db32MvGalAB0dbY3DQGL79dx5YAb88lyIeBibf2nwyJYBCEYb2LX20Kur2nQ22C_G1QwueQELKSeWo84Tbu4537oxkgneUEWo59nDmVD6fMQB9AZukndwro3mEDwxo2z9bs-hZDcC7xg1DC508A1J-qx2XYHdL9c3YeMhBJZFSZgB_LDGpMS4hqyTMWjXrrWI-tWoCjuWwo-l7ARm_C3vudb2i3cNQptYhz86qoPyXaMD4323O9nYcfTpLwFzatnfECw9w0gRNkslcBEdJsyAehkXeGXIb2y0iXzdYGM5fCD2jM-uwtLN95E89oSyTrkxlo7cqJSv1KAnJ8nw8KkESOL3GAIKKqBSHMC7dEePPloSQ7I1j6VHTAU9COqM3ThDsPuqDMCR-pCVsvtkTimCp62NRkfBnhSE3Ypb2OBitkfjBp5GzLeDLfLGXkwDp5HGvFVJCvPtw-YLekvlqUAEzQ3msO-4OnnKjBItEv75UL4phuqMcI8pzBLmEVTJmQWHlBGo_YHAkbmo" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"9b7f2501-de87-43e8-89a8-3bb3f3817634"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Wed, 01 Apr 2026 10:49:02 GMT" |
| x-debug-token | "eebcb2" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNDA1NDEsImV4cCI6MTc3NTA4Mzc0MSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IjJnSHpkaWtrUEx2aCIsInNlbGVjdG9yIjoiaEVGVEtSc2lkdUNtIn0.s9xKdz4SlIJblPQ6GHibC4oI3yUJe8NgdrdSAK88gje55Fi3DODZholr_77KyEQ-Ib7sPs4awBqxXuzwHbzyTUMr1g6ekpznxGbfvRYaRJxQ651ZewX6U-nx4DgEXjUHmoiqRSGf8j0V3fzEC7VPHlWrbH5Qx4db32MvGalAB0dbY3DQGL79dx5YAb88lyIeBibf2nwyJYBCEYb2LX20Kur2nQ22C_G1QwueQELKSeWo84Tbu4537oxkgneUEWo59nDmVD6fMQB9AZukndwro3mEDwxo2z9bs-hZDcC7xg1DC508A1J-qx2XYHdL9c3YeMhBJZFSZgB_LDGpMS4hqyTMWjXrrWI-tWoCjuWwo-l7ARm_C3vudb2i3cNQptYhz86qoPyXaMD4323O9nYcfTpLwFzatnfECw9w0gRNkslcBEdJsyAehkXeGXIb2y0iXzdYGM5fCD2jM-uwtLN95E89oSyTrkxlo7cqJSv1KAnJ8nw8KkESOL3GAIKKqBSHMC7dEePPloSQ7I1j6VHTAU9COqM3ThDsPuqDMCR-pCVsvtkTimCp62NRkfBnhSE3Ypb2OBitkfjBp5GzLeDLfLGXkwDp5HGvFVJCvPtw-YLekvlqUAEzQ3msO-4OnnKjBItEv75UL4phuqMcI8pzBLmEVTJmQWHlBGo_YHAkbmo" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "24.152.17.246" |
| REMOTE_PORT | "37764" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775040542 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775040542.4971 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/2gHzdikkPLvh/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |