DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "4c2ccf8e-18b8-40cc-acdf-98f0b9796645" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "xvtKVL3OTmky" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 2880 -identificador: "4c2ccf8e-18b8-40cc-acdf-98f0b9796645" -marca: "samsung" -modelo: "SM-A325M" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "xvtKVL3OTmky" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "354562654212456" -firebaseIdentificador: "A8C3994012CB4E4FBEC2065B5E474903" -senha: "888888" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "4c2ccf8e-18b8-40cc-acdf-98f0b9796645" -firebaseToken: "fT2sjBpZRdqIpwB7DDDYVO:APA91bGe55R04u6BcnfxCpxHAcpgB3YZRVPRa2WugKKKNoDVLwR7RmYoKWJwtrqekwkF2h8Vysm7FzbdeZdGGCIzdAIYz-JGDUUxD0dS729YZjdSqx9pG2MAChuZyYlXnIx-1WIf8QX2" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "xvtKVL3OTmky" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwMzc3MDIsImV4cCI6MTc3NTA4MDkwMiwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6Inh2dEtWTDNPVG1reSIsInNlbGVjdG9yIjoiZlpsc2ZONlhiSXBBIn0.oDn-uQK7WOuH6C593113OylXvL5sL2exg_IRb5FWULYVHn5tpVU5xILKoZSLlXRKN-FBAYU0Ferj7jzuYfefWVO2ZDw6Z3vCWxNxnFTHfwa6nuoNKYKmt908RB_S6BgZ6mKXk9CDDsO5zYdqLu4uBncI3Xe6pHeRSnq2L8JXsFfcZxktJqxHdrcIkR6eWwsnO8MwMFYZzMOM-CR6hoa8oKV4B77znX5u8327JRyhDzHwANREzys18_FjM5-iMTnS6bz5gj1utd6gaxMtRs2bm04HCf1vgjAfufI-lPeqt4Mv6-cG5uAqdJjNsQolvM7WmJBqiZV7GhuHg7kwnsS0Kopzsvei8VJk_pYJl0tOwkT-bmocAw0aPyZPW96AbZeJO23G--1Ev-GJ_VqJfVVK4BAdTfDSSK-EN2AY4yjzvHKEBLmvT7Aepcjqp2ZYmyK_7sYqSl7E_iCTyKo8Tpl_ObuFSsWySvHtnwGvqjj5EFgFhs-EK3WfDzoeKummm_GafwG6i6PuaMoV-BhV5rFI1q1NB_18phJY39rv6wKflwzoag5hK5KMp7wGwubKYSyq1Ct-PgwQZngVauYaIA2dIsP_z3iyzMh4MppQcE-nl45GX1sSe0t8rhg3qYaeitO0AjWjWHLXXIVBPUYn4XVyF4sfSRA_gK0V-27Kcg9Cekc" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"4c2ccf8e-18b8-40cc-acdf-98f0b9796645"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Wed, 01 Apr 2026 14:32:44 GMT" |
| x-debug-token | "aac397" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwMzc3MDIsImV4cCI6MTc3NTA4MDkwMiwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6Inh2dEtWTDNPVG1reSIsInNlbGVjdG9yIjoiZlpsc2ZONlhiSXBBIn0.oDn-uQK7WOuH6C593113OylXvL5sL2exg_IRb5FWULYVHn5tpVU5xILKoZSLlXRKN-FBAYU0Ferj7jzuYfefWVO2ZDw6Z3vCWxNxnFTHfwa6nuoNKYKmt908RB_S6BgZ6mKXk9CDDsO5zYdqLu4uBncI3Xe6pHeRSnq2L8JXsFfcZxktJqxHdrcIkR6eWwsnO8MwMFYZzMOM-CR6hoa8oKV4B77znX5u8327JRyhDzHwANREzys18_FjM5-iMTnS6bz5gj1utd6gaxMtRs2bm04HCf1vgjAfufI-lPeqt4Mv6-cG5uAqdJjNsQolvM7WmJBqiZV7GhuHg7kwnsS0Kopzsvei8VJk_pYJl0tOwkT-bmocAw0aPyZPW96AbZeJO23G--1Ev-GJ_VqJfVVK4BAdTfDSSK-EN2AY4yjzvHKEBLmvT7Aepcjqp2ZYmyK_7sYqSl7E_iCTyKo8Tpl_ObuFSsWySvHtnwGvqjj5EFgFhs-EK3WfDzoeKummm_GafwG6i6PuaMoV-BhV5rFI1q1NB_18phJY39rv6wKflwzoag5hK5KMp7wGwubKYSyq1Ct-PgwQZngVauYaIA2dIsP_z3iyzMh4MppQcE-nl45GX1sSe0t8rhg3qYaeitO0AjWjWHLXXIVBPUYn4XVyF4sfSRA_gK0V-27Kcg9Cekc" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "189.40.70.150" |
| REMOTE_PORT | "63566" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775053964 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775053964.0926 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/xvtKVL3OTmky/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |