DispositivoController :: alterarFirebaseToken
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| firebase_token | "fg2vSZafRuCE5GeYYV5Vz_:APA91bEpB-LJmeOu_CukxuJ0DGbCyDpEqxoBqNymPeobV5DeOGFd8a1ywJ8eSWhQcCoSxh8afXaKjc5KeoZ8o61euDXAK3PC-56_A804Z_5IAMj-nEB1IzLhjpjwibT9VgtLnErtKw0K" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarFirebaseToken" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alterarfirebasetoken" |
| _route_params | [ "selector" => "hIJk2y1O2hbR" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 4424 -identificador: "cb6c35eb-860c-49d7-8e2a-844901e609af" -marca: "samsung" -modelo: "SM-A325M" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "hIJk2y1O2hbR" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "354562653695974" -firebaseIdentificador: "39E872DD8A104E8687AA5C38AE445037" -senha: "RPMon1" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "cb6c35eb-860c-49d7-8e2a-844901e609af" -firebaseToken: "fg2vSZafRuCE5GeYYV5Vz_:APA91bEpB-LJmeOu_CukxuJ0DGbCyDpEqxoBqNymPeobV5DeOGFd8a1ywJ8eSWhQcCoSxh8afXaKjc5KeoZ8o61euDXAK3PC-56_A804Z_5IAMj-nEB1IzLhjpjwibT9VgtLnErtKw0K" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "hIJk2y1O2hbR" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUxNjg0NDEsImV4cCI6MTc3NTIxMTY0MSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6ImhJSmsyeTFPMmhiUiIsInNlbGVjdG9yIjoiTmNiekxqSm9qc2daIn0.ydCIx2hT3VzsGsjOOrsv97_x7bqrWuuouYET2Z_RrhZGo6QT7F3CzpzlKF0r7LhCMjtvbPTGHTgCNK91nOAKtVNznQ72iiWfSGg6qaJSo-VOa41SRULQQwPOEA3G6BLmX3A3zi-pZK_rmjoLJVAIJIkihyuUs7tZz6oTsISTNtFrLYSucDNWLZOcp8RsCjvQCvqqoGawPoNW4cVFvuLYROAwi4cQWT2DjwqFMG_JYPu3zmMvVOsGHPvzx0yuaGdiFNK2xC1zmMk6Komixyczsiy0JUDGWt9gsy6F3ldxA38Uw945T1k9D6U6h3LusqgNnUiTI-DdU_XHykg3_L8h6QbE73vZtY-Aq4FoeJ5a8s8PK_slGD48EUiTrm_nzY2TXVgI74ZO_MtBlJ-tzr-uhNj4K_dWNgg7ksHupVmo0aHtInVg8-6QirNkIUGQqgFE7qD4kG1sP_uzTxaqbsUsKdiTT-8ed9ulklPLpr027Oc-2GXkjpAeNJhkSPCS5COUfw1F8tzs52KMGMLiYU0sD6B-cTjG_ZtrkYMMqRMFq3j8nZ0OiWcKBdICMkRBQVazHE5R8b-U8H9buFoF-rCMyTRwvwbphdcf2ktWGonKysUtYEyrwkfWCzc64kWCcSdRhGP5yAcawBA7WqGia1biecfeqMPDfBN5FCh1NUOEP7g" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "184" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"firebase_token":"fg2vSZafRuCE5GeYYV5Vz_:APA91bEpB-LJmeOu_CukxuJ0DGbCyDpEqxoBqNymPeobV5DeOGFd8a1ywJ8eSWhQcCoSxh8afXaKjc5KeoZ8o61euDXAK3PC-56_A804Z_5IAMj-nEB1IzLhjpjwibT9VgtLnErtKw0K"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Fri, 03 Apr 2026 10:01:31 GMT" |
| x-debug-token | "3c3d41" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "184" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUxNjg0NDEsImV4cCI6MTc3NTIxMTY0MSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6ImhJSmsyeTFPMmhiUiIsInNlbGVjdG9yIjoiTmNiekxqSm9qc2daIn0.ydCIx2hT3VzsGsjOOrsv97_x7bqrWuuouYET2Z_RrhZGo6QT7F3CzpzlKF0r7LhCMjtvbPTGHTgCNK91nOAKtVNznQ72iiWfSGg6qaJSo-VOa41SRULQQwPOEA3G6BLmX3A3zi-pZK_rmjoLJVAIJIkihyuUs7tZz6oTsISTNtFrLYSucDNWLZOcp8RsCjvQCvqqoGawPoNW4cVFvuLYROAwi4cQWT2DjwqFMG_JYPu3zmMvVOsGHPvzx0yuaGdiFNK2xC1zmMk6Komixyczsiy0JUDGWt9gsy6F3ldxA38Uw945T1k9D6U6h3LusqgNnUiTI-DdU_XHykg3_L8h6QbE73vZtY-Aq4FoeJ5a8s8PK_slGD48EUiTrm_nzY2TXVgI74ZO_MtBlJ-tzr-uhNj4K_dWNgg7ksHupVmo0aHtInVg8-6QirNkIUGQqgFE7qD4kG1sP_uzTxaqbsUsKdiTT-8ed9ulklPLpr027Oc-2GXkjpAeNJhkSPCS5COUfw1F8tzs52KMGMLiYU0sD6B-cTjG_ZtrkYMMqRMFq3j8nZ0OiWcKBdICMkRBQVazHE5R8b-U8H9buFoF-rCMyTRwvwbphdcf2ktWGonKysUtYEyrwkfWCzc64kWCcSdRhGP5yAcawBA7WqGia1biecfeqMPDfBN5FCh1NUOEP7g" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "184" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "189.40.68.192" |
| REMOTE_PORT | "8014" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775210491 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775210491.2453 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/hIJk2y1O2hbR/alterar_firebase_token" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |