DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "83ff2f86-1a07-4048-b9d9-ab2f91d53737" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "GuZKuKY8aHYM" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 1600 -identificador: "83ff2f86-1a07-4048-b9d9-ab2f91d53737" -marca: "samsung" -modelo: "SM-A325M" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "GuZKuKY8aHYM" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "358715354171846" -firebaseIdentificador: "D7370787C7AB4CDF8C1B7BB5A580FC5F" -senha: "218972" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "83ff2f86-1a07-4048-b9d9-ab2f91d53737" -firebaseToken: "dQeVrMEGRcWCC_Enx9ROqA:APA91bFo19bD_9gf5PQkv81-lEU2fPeNFQjlk0HNjH99bnhLmNhxPqR5vwu0tVCcwd9EDU3EtfUGZGuqItv0t8TFKbZjb0yKggEcPLKJ3Ld25Mlq-F8HUNi3H49AZXtZCZ-Nn_ZsjZKT" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "GuZKuKY8aHYM" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNjE5ODYsImV4cCI6MTc3NTEwNTE4Niwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6Ikd1Wkt1S1k4YUhZTSIsInNlbGVjdG9yIjoiTlB0SEVlOUNtVy4yIn0.BSkDEg1_2vUB9Rp-y88m0gikK8cfXL05-wFwIORq8En_aCgAznOEgafRRuLjCK8W3Aracjb-1ddt90UVv9ZflHc6AmhnyW1Jpvvar4UyZXw_-8KQSfYsn3KD4T8z6czyyMakmrRh5rbdiy66bVVqA_qfMpRcmVg0_ullIKCaT9zuAwZlyk4zbLOe0gWTDvqjTmrc5X4eLcWcKh2nT66jRPT9Hd9CbB4DzrCmhErgs6fczStLWDG1ZrIVfYQ5rDO6HfkF5-JgjTjYhCDjJrqf-0tYXWmtIVWmQ5Wryt-EAw69IZl2GM3WE_sGstMqiTT_nMWw6J69ueP1Rs-RPEOHG-3RrKgk5KNMWOKIz-z1ErwCKYIdCOz0aCAtIKdCNnIq9GIklmq7GEvNatnis9aQi7exCNCnmRGQJoYMokMZyBjkjGwNJtkTgJYiEfd2dTQV6kN6PDWzTa3dw-0yKosvQJBjsI0g2hdQPPw-XKjEtmXMByoRQ6_W5N_H_A5xMD3gGURwL2JYUONAE0YgBs_D3weFHgp42AqAJfEAP0tln-asslEuZcBGZjLm6I_V_1lqwqZ9XegL9-sXCSlDceN19Z3pNx5elHQaXKyLADlO3YGSU_W7EeSTDi3-U30CF1O9p93egwANQ5fyCdRk4UDdlpUOk4esArt1Of-xWzsm6GY" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"83ff2f86-1a07-4048-b9d9-ab2f91d53737"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Wed, 01 Apr 2026 16:47:14 GMT" |
| x-debug-token | "71d3fe" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNjE5ODYsImV4cCI6MTc3NTEwNTE4Niwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6Ikd1Wkt1S1k4YUhZTSIsInNlbGVjdG9yIjoiTlB0SEVlOUNtVy4yIn0.BSkDEg1_2vUB9Rp-y88m0gikK8cfXL05-wFwIORq8En_aCgAznOEgafRRuLjCK8W3Aracjb-1ddt90UVv9ZflHc6AmhnyW1Jpvvar4UyZXw_-8KQSfYsn3KD4T8z6czyyMakmrRh5rbdiy66bVVqA_qfMpRcmVg0_ullIKCaT9zuAwZlyk4zbLOe0gWTDvqjTmrc5X4eLcWcKh2nT66jRPT9Hd9CbB4DzrCmhErgs6fczStLWDG1ZrIVfYQ5rDO6HfkF5-JgjTjYhCDjJrqf-0tYXWmtIVWmQ5Wryt-EAw69IZl2GM3WE_sGstMqiTT_nMWw6J69ueP1Rs-RPEOHG-3RrKgk5KNMWOKIz-z1ErwCKYIdCOz0aCAtIKdCNnIq9GIklmq7GEvNatnis9aQi7exCNCnmRGQJoYMokMZyBjkjGwNJtkTgJYiEfd2dTQV6kN6PDWzTa3dw-0yKosvQJBjsI0g2hdQPPw-XKjEtmXMByoRQ6_W5N_H_A5xMD3gGURwL2JYUONAE0YgBs_D3weFHgp42AqAJfEAP0tln-asslEuZcBGZjLm6I_V_1lqwqZ9XegL9-sXCSlDceN19Z3pNx5elHQaXKyLADlO3YGSU_W7EeSTDi3-U30CF1O9p93egwANQ5fyCdRk4UDdlpUOk4esArt1Of-xWzsm6GY" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "168.194.212.68" |
| REMOTE_PORT | "52505" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775062033 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775062033.921 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/GuZKuKY8aHYM/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |