DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "0ae9db1c-2c55-4aa4-b5f6-3c6ed1b4ba6f" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "6IJ5gYs63Yvb" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 4012 -identificador: "0ae9db1c-2c55-4aa4-b5f6-3c6ed1b4ba6f" -marca: "motorola" -modelo: "moto g73 5G" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "6IJ5gYs63Yvb" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "356145623129437" -firebaseIdentificador: "FE4D3C9026724EC18FB03D0C8A2C1F9C" -senha: "129437" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "0ae9db1c-2c55-4aa4-b5f6-3c6ed1b4ba6f" -firebaseToken: "crNALkcWSMa27RmikutWq-:APA91bH2ENBg198om6MDpBD2AFyzhdL6tO5j2wtOzTmsnM9LgqvWkAyrjhU3DytpeUBVgab6m2czVbgmdypnCqgFNYLDzH__PktOxQPkMBuBaIVNZHtFKdA" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "6IJ5gYs63Yvb" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNDQzMzksImV4cCI6MTc3NTA4NzUzOSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IjZJSjVnWXM2M1l2YiIsInNlbGVjdG9yIjoiekE1Ty5BUFR3c2lsIn0.JC_bAIBrteNkfQIlL6HZDbIavYH5vdPX_NjDyCDw-fbqH0m-JIv7C4FiWoHlO-_pTtmrmH_UVag2XSFGXfHvxrK9sb6Zn-IuUEFALUre7rf8GUXDAZB_59lO-zBs1FvcXBI8kgLUAu3Rqgnf8MTRRUxaz0Wsu_gUE_X6BOAoGv-zV0qSYEeOdQQU4y_kvRmEFtQ2K1wC5ykc0Wcyr-XsLH9B7EsO0-hOIHXBAETVZ9XedVx3vlD1iIByLbbNKT1GuTVimO-bZarOdr3qSA_YQWhXnecNG-RYTggVZqGGxd2D11JAJF2hV5CvAtLx6a-7wJMkpzIbq1zs-z4P9XqUu1G5bPfdkzvFgEz3cYM6wenwmd87NAvTUx0RUz2WoVs0TlGv6bcH5m-X77aAhEftVn3TK2DsoZECZL-ANYWreRku2hQ71Rh_pRi2i0-fgSisapAkCPbCD7DQBVAv96pW-p_w4BVhe7w8X7GJch2xw2fzap3GeRVw_fhk04rY-GhBpWLl910OZnCyi7RoBhRhW-b_XB_86_DV0JW4UFb2k2TvbA2-znvua2IoZp4yNai7VQrZImLa9LiCKN50PXIGh7Py3pZNzf0UhUdP3IIcqdWkyy05qPkxyYmCJCluYpECLIkHOQJz6j8KBQkZ2O-8v0XDnk-aVw2pKC9r1o-ru5I" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"0ae9db1c-2c55-4aa4-b5f6-3c6ed1b4ba6f"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Wed, 01 Apr 2026 13:40:10 GMT" |
| x-debug-token | "e2745a" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNDQzMzksImV4cCI6MTc3NTA4NzUzOSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IjZJSjVnWXM2M1l2YiIsInNlbGVjdG9yIjoiekE1Ty5BUFR3c2lsIn0.JC_bAIBrteNkfQIlL6HZDbIavYH5vdPX_NjDyCDw-fbqH0m-JIv7C4FiWoHlO-_pTtmrmH_UVag2XSFGXfHvxrK9sb6Zn-IuUEFALUre7rf8GUXDAZB_59lO-zBs1FvcXBI8kgLUAu3Rqgnf8MTRRUxaz0Wsu_gUE_X6BOAoGv-zV0qSYEeOdQQU4y_kvRmEFtQ2K1wC5ykc0Wcyr-XsLH9B7EsO0-hOIHXBAETVZ9XedVx3vlD1iIByLbbNKT1GuTVimO-bZarOdr3qSA_YQWhXnecNG-RYTggVZqGGxd2D11JAJF2hV5CvAtLx6a-7wJMkpzIbq1zs-z4P9XqUu1G5bPfdkzvFgEz3cYM6wenwmd87NAvTUx0RUz2WoVs0TlGv6bcH5m-X77aAhEftVn3TK2DsoZECZL-ANYWreRku2hQ71Rh_pRi2i0-fgSisapAkCPbCD7DQBVAv96pW-p_w4BVhe7w8X7GJch2xw2fzap3GeRVw_fhk04rY-GhBpWLl910OZnCyi7RoBhRhW-b_XB_86_DV0JW4UFb2k2TvbA2-znvua2IoZp4yNai7VQrZImLa9LiCKN50PXIGh7Py3pZNzf0UhUdP3IIcqdWkyy05qPkxyYmCJCluYpECLIkHOQJz6j8KBQkZ2O-8v0XDnk-aVw2pKC9r1o-ru5I" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "191.245.79.239" |
| REMOTE_PORT | "17651" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775050810 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775050810.6756 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/6IJ5gYs63Yvb/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |