DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "86bac36a-0118-49f6-8992-7475756fdb71" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "KTkaR5BTB0kG" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 1574 -identificador: "86bac36a-0118-49f6-8992-7475756fdb71" -marca: "samsung" -modelo: "SM-A325M" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "KTkaR5BTB0kG" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "358715353685937" -firebaseIdentificador: "A1F7AFA0B2CE4B5E9E83CB72995D95CB" -senha: "769228" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "86bac36a-0118-49f6-8992-7475756fdb71" -firebaseToken: "fNiP5itDT8iY3Mg6X3RCEM:APA91bEOpbeSuYD5OcqR5Y77oZ_mLK_GxeylqAMkC2kZ5owf3OCq6NRvEaAkEK0K8AAaiAIQTLuGrFpzJIq8xT3hP_BQMcQXfZCRmOd7fABHzsnRGgUvUgSYlMYwqP6CBjE7CjwxEbg8" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "KTkaR5BTB0kG" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUxNDk5MTEsImV4cCI6MTc3NTE5MzExMSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IktUa2FSNUJUQjBrRyIsInNlbGVjdG9yIjoiaUFFLkFYd2ZIYjh6In0.lMFC2M4uhOIY3mV41bHda7LtilJ0HiXoIecvuONeXGYUe37n1v6Dz2j9gj6JhOH46rcotoFtjt_giyEWipUiIFtKG6egq_P-edPXl2IoQA5Az6eqVo0Y8RYVnXPX_A98SQCNOqj4FSECQsVAMwJfTmhH_1ac-_fVMxLAlogt7v1HMunIvx7TMEDwrW6aRtmSNwuHhIvxg-65LyHFsU2ytxvFOQNP9reN45AS4NrdcOK7XvAxYkZX_13Ux6Cx-BM1Dlk_hsrTMJViEHGUOToB6rq1O3gYwYAggSU4M-2G1MkKBtYaB1wGFjBih4_nBVwVrPjiFoOJGxq8JghjyRS5URbKOnjDe01pRzG5wZF4VR5QfLHs8zLmQnNlIgvloBrAB2iLfH6OteBx1hFM3RBQpcPLzL4kvZuD36x3eAiEtQ3Uu_sea_j0q2IQLLJ-ZYkdBIJiP5p55NeRPOBaYtk6lnW8HTKk_M_B2fu62mgET2sKqh4Q0hXsGqVD77N3nj7fuGpU8zV_IKmZebRZtkky3vRIb06ODT-inbCISgg4pDBIZ3m6rCs7tui6tGFwF25eXA_3oUAloq6QZ1cNVttkzSzHAK5WJwVKHr7owyVxzkdsDVW99Zq6vnvvJN0FS_BSKVFce-wU754kriE0ft_tX1In-YAkzBwEmEGn5KUKevk" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"86bac36a-0118-49f6-8992-7475756fdb71"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Thu, 02 Apr 2026 22:45:05 GMT" |
| x-debug-token | "a0fdd9" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUxNDk5MTEsImV4cCI6MTc3NTE5MzExMSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IktUa2FSNUJUQjBrRyIsInNlbGVjdG9yIjoiaUFFLkFYd2ZIYjh6In0.lMFC2M4uhOIY3mV41bHda7LtilJ0HiXoIecvuONeXGYUe37n1v6Dz2j9gj6JhOH46rcotoFtjt_giyEWipUiIFtKG6egq_P-edPXl2IoQA5Az6eqVo0Y8RYVnXPX_A98SQCNOqj4FSECQsVAMwJfTmhH_1ac-_fVMxLAlogt7v1HMunIvx7TMEDwrW6aRtmSNwuHhIvxg-65LyHFsU2ytxvFOQNP9reN45AS4NrdcOK7XvAxYkZX_13Ux6Cx-BM1Dlk_hsrTMJViEHGUOToB6rq1O3gYwYAggSU4M-2G1MkKBtYaB1wGFjBih4_nBVwVrPjiFoOJGxq8JghjyRS5URbKOnjDe01pRzG5wZF4VR5QfLHs8zLmQnNlIgvloBrAB2iLfH6OteBx1hFM3RBQpcPLzL4kvZuD36x3eAiEtQ3Uu_sea_j0q2IQLLJ-ZYkdBIJiP5p55NeRPOBaYtk6lnW8HTKk_M_B2fu62mgET2sKqh4Q0hXsGqVD77N3nj7fuGpU8zV_IKmZebRZtkky3vRIb06ODT-inbCISgg4pDBIZ3m6rCs7tui6tGFwF25eXA_3oUAloq6QZ1cNVttkzSzHAK5WJwVKHr7owyVxzkdsDVW99Zq6vnvvJN0FS_BSKVFce-wU754kriE0ft_tX1In-YAkzBwEmEGn5KUKevk" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "181.77.214.115" |
| REMOTE_PORT | "57892" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775169905 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775169905.4764 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/KTkaR5BTB0kG/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |