DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "6e5b6c0c-d992-4045-b7a0-176abcbdec39" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "37sPYFsvJMzj" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 2976 -identificador: "6e5b6c0c-d992-4045-b7a0-176abcbdec39" -marca: "samsung" -modelo: "SM-A325M" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "37sPYFsvJMzj" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "358715353692073" -firebaseIdentificador: "2DF3AD0AB0404870AC65528E940D3F01" -senha: "156801" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "6e5b6c0c-d992-4045-b7a0-176abcbdec39" -firebaseToken: "dCeF4sPKQZ65yFxxz7rl8p:APA91bFLC1pN6Yg8xHISTL2NF_D7y9ea1O391qKNFHipaLO-LsMOzkCGvciSzk-2yImK5W0ZeE3S0mGfSz0C8KL4smdebJ3SgWo1eiAZnGMSbf7ViRkRJWQBerezU1QaiXrY_8SN_OmZ" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "37sPYFsvJMzj" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNTU2MDUsImV4cCI6MTc3NTA5ODgwNSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IjM3c1BZRnN2Sk16aiIsInNlbGVjdG9yIjoiNkRYRWdIZzAzOHdBIn0.HL_kOBBsV1-bQ8DadJG9NpFPk5Cux9yn8cZv7HEaFtosRb6Tbx9Vgw1B8eYivIyBAqOar9-FfiTXa8lKQZ8v6nytzNnYNuLF5DnvP6536H0Roq3uhJCu-hoFHm29ZPbEpxZrHssXWD6WDLP_SE5l8hM85eh8EcI8wEi0ITIkfT7R59t6Q6sQnFjyVD1vGe0EJjesNCe23xCIyzEZfdCO71sl2k25r52niZBwB23ZowAyZwihEG73Ar8Q_8Z96ilQAaZDZDGu7gx1_YgKBQ64wOW2Sls43FRMnjfZum2fEQ0I2lhQMdK8xsrpHVq0MnCQL65l7NymH1taFXe79OxDedQbLy_SbJP93BjREFC6hjtLW7Sb342jPe66DIMvnF258CxqqwAdCNGk6eoHOh_g5aIgVXFu0jiNiii9RPgDR-ckD5CVymZWfTUWiSJg4qaJ7yAmn1uuxzGWRyVBZ9_ogx79ar-3g2gPtEq0mJLEWYncTaupu0HShRVcSVrseU4XB3as08uQR2t3jv5g9IxZksMy8U7dj8pP60laQCbPASgmlQWcrjQ3haulFwKVF8Ub6mo1B1vnOuxXlPUWt1hG0jV1FMdravleoPMKe4Un9SoNM6ZPFVugH14okxf-UDAcnyxWHZeK9DCbJHC4FV2FygnrL1Uqik2jACnr4Mr4znU" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"6e5b6c0c-d992-4045-b7a0-176abcbdec39"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Wed, 01 Apr 2026 15:00:51 GMT" |
| x-debug-token | "f2f1e0" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNTU2MDUsImV4cCI6MTc3NTA5ODgwNSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IjM3c1BZRnN2Sk16aiIsInNlbGVjdG9yIjoiNkRYRWdIZzAzOHdBIn0.HL_kOBBsV1-bQ8DadJG9NpFPk5Cux9yn8cZv7HEaFtosRb6Tbx9Vgw1B8eYivIyBAqOar9-FfiTXa8lKQZ8v6nytzNnYNuLF5DnvP6536H0Roq3uhJCu-hoFHm29ZPbEpxZrHssXWD6WDLP_SE5l8hM85eh8EcI8wEi0ITIkfT7R59t6Q6sQnFjyVD1vGe0EJjesNCe23xCIyzEZfdCO71sl2k25r52niZBwB23ZowAyZwihEG73Ar8Q_8Z96ilQAaZDZDGu7gx1_YgKBQ64wOW2Sls43FRMnjfZum2fEQ0I2lhQMdK8xsrpHVq0MnCQL65l7NymH1taFXe79OxDedQbLy_SbJP93BjREFC6hjtLW7Sb342jPe66DIMvnF258CxqqwAdCNGk6eoHOh_g5aIgVXFu0jiNiii9RPgDR-ckD5CVymZWfTUWiSJg4qaJ7yAmn1uuxzGWRyVBZ9_ogx79ar-3g2gPtEq0mJLEWYncTaupu0HShRVcSVrseU4XB3as08uQR2t3jv5g9IxZksMy8U7dj8pP60laQCbPASgmlQWcrjQ3haulFwKVF8Ub6mo1B1vnOuxXlPUWt1hG0jV1FMdravleoPMKe4Un9SoNM6ZPFVugH14okxf-UDAcnyxWHZeK9DCbJHC4FV2FygnrL1Uqik2jACnr4Mr4znU" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "177.51.192.64" |
| REMOTE_PORT | "53496" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775055651 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775055651.5151 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/37sPYFsvJMzj/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |