DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "01919392-6f82-4d44-b24d-411843576b19" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "5EYNLcvgvdyo" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 3126 -identificador: "01919392-6f82-4d44-b24d-411843576b19" -marca: "samsung" -modelo: "SM-A325M" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "5EYNLcvgvdyo" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "358715354117690" -firebaseIdentificador: "54B34060570645F79C9AAFA763CAF14F" -senha: "771330" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "01919392-6f82-4d44-b24d-411843576b19" -firebaseToken: "egG0VtPMRPmklxCl5J9OC9:APA91bF988P4wy7XNqRUEoE4WZmP3S9pKoY9yj5apR-EU8FYQ6Ec76aBX7v2luXapA-zmPm2f7Dm_DyqOrGwJU0kgHmwYc46jTyXnn4efwHiucN6bhCRtZAQ9LjKt58jLdXnTykGcT54" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "5EYNLcvgvdyo" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNDQwNTYsImV4cCI6MTc3NTA4NzI1Niwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IjVFWU5MY3ZndmR5byIsInNlbGVjdG9yIjoiLkxzMlZmbmdSY1hRIn0.El-d7ENqm2iiMcMPWTKijA-DK1iu_HhHCL3Etqw3yk_euFsCT6rVPUF5tmrv8HIJI4sOKRqkH1ypJH7dIzpK0NwzTCH_9ZYoZfVg_yrYT3ni_sEliZHOvLHAP8POsHlHLaoG9ER_rrEkfkQWuzi4F5p24BEEWxRNCzd9bbzTjiRpagAq01IOUXFNpl1IFOyIoKQ9pwBIj0BwOyBxSplBZ4POTyp4Oz95pV_iCKfh6iUkm8IwLfcgVotRTN-eacGByoMxU5OcsgUjcKUcx4541ktSO_67mTGsMBYedkj2tnzewgvS2ym2jzw8SedHdV90z-1tEQ63VZJjPjIIuIGZH08VQEwg2xPbqI9xQnvY2Fvi80Q90Qlg3SJ4Dopwn286dmuDGiYTJXczCBkPk6a4RavtXTy6oyzIrvEBWSc5AtjVRe-J6cx5XT32I9SPXJJ7JfbhjMzEe1AU2Td0mrjWG79vcO3IkAZOhcD58qkdqWNSGuatyoqfcMKHTe51wueeISm4XA_M08-QQmkRDai3Ov8Zob9g59TLKesrmWf5f95Rea9BrJR2IvFE02Iewjx9RPOumLaUWNqQR1O5Bzwemj_yBl0gllP6qNXjuP-UsLV14IPgkszJ6CZBbfEYvXVjFK8tKS-j6ZC0gO4bIcsFwgn8NWPuLqnXXwTLnvvtHUU" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"01919392-6f82-4d44-b24d-411843576b19"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Wed, 01 Apr 2026 23:32:50 GMT" |
| x-debug-token | "62b9be" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNDQwNTYsImV4cCI6MTc3NTA4NzI1Niwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IjVFWU5MY3ZndmR5byIsInNlbGVjdG9yIjoiLkxzMlZmbmdSY1hRIn0.El-d7ENqm2iiMcMPWTKijA-DK1iu_HhHCL3Etqw3yk_euFsCT6rVPUF5tmrv8HIJI4sOKRqkH1ypJH7dIzpK0NwzTCH_9ZYoZfVg_yrYT3ni_sEliZHOvLHAP8POsHlHLaoG9ER_rrEkfkQWuzi4F5p24BEEWxRNCzd9bbzTjiRpagAq01IOUXFNpl1IFOyIoKQ9pwBIj0BwOyBxSplBZ4POTyp4Oz95pV_iCKfh6iUkm8IwLfcgVotRTN-eacGByoMxU5OcsgUjcKUcx4541ktSO_67mTGsMBYedkj2tnzewgvS2ym2jzw8SedHdV90z-1tEQ63VZJjPjIIuIGZH08VQEwg2xPbqI9xQnvY2Fvi80Q90Qlg3SJ4Dopwn286dmuDGiYTJXczCBkPk6a4RavtXTy6oyzIrvEBWSc5AtjVRe-J6cx5XT32I9SPXJJ7JfbhjMzEe1AU2Td0mrjWG79vcO3IkAZOhcD58qkdqWNSGuatyoqfcMKHTe51wueeISm4XA_M08-QQmkRDai3Ov8Zob9g59TLKesrmWf5f95Rea9BrJR2IvFE02Iewjx9RPOumLaUWNqQR1O5Bzwemj_yBl0gllP6qNXjuP-UsLV14IPgkszJ6CZBbfEYvXVjFK8tKS-j6ZC0gO4bIcsFwgn8NWPuLqnXXwTLnvvtHUU" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "181.77.216.190" |
| REMOTE_PORT | "63620" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775086369 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775086369.9127 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/5EYNLcvgvdyo/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |