DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "671878e4-7d81-411b-b8b3-7d0be12232d5" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "jpNaJG4TQ.CV" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 4235 -identificador: "671878e4-7d81-411b-b8b3-7d0be12232d5" -marca: "motorola" -modelo: "moto g62 5G" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "jpNaJG4TQ.CV" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "Mobile 86593" -firebaseIdentificador: "6BB6147B9B1740C3A4955BE256493883" -senha: "000000" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "671878e4-7d81-411b-b8b3-7d0be12232d5" -firebaseToken: "djs0wdGXSXOaFCPmS76qPE:APA91bG-OCgJRcpkGJq3i5j-HiCQgpgmjO_aS_RMaHJp5XojyxM7PkTTIOYN66UMsaMDux3fDHRdhddczWkBcLcPs8R9aNXys_UHXilq9INaE7rFL2twBOwuIFOiEQ3WqzaihiWdb5tA" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "jpNaJG4TQ.CV" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUyNDQwNjcsImV4cCI6MTc3NTI4NzI2Nywicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6ImpwTmFKRzRUUS5DViIsInNlbGVjdG9yIjoibmxCT3lkTVUwUTNLIn0.BJBIgx4JhZY2PQeXSlFn1Bl9T7jD_FQ4cMIeqiW_GJOVBKPZ1X7cz-Fx29eRBcV2VXaCX26L-HWLExOwo_2EABHPtYlo_YY0YVbGIYBnPBTYyfMDxV837htzDEasL6cf2_no03YIJ5pcMC7psfrYjgZBZwycVpNdPcjX06mDnqLJ0tBJVmy3sJOL_ZFz__D6Yrns-4VqELw2LjpKwOaq9yRcNDhhXe4mQajpIIAsjrmwJHtWGCdSoR-NBkkusTw4pQAr-xR4-MRwsLf_4tzBvFag0HK0hRI5UygNyO-QddUohjVUqNAPWmjsRvk6xkc22fmy2qDA-rA45uVIwclpKww3A-iceEanh0h95Sm3qgSJBMnf_2kZGk3JaXwcIEkpEr6EUHm_Nqqj7WmJuFP_dedex6ceV4a_PoLDB52mdIhIibmMH359cBskULmprpA3EozcjQLn6mqGr6bJkx1zmn9lMFez4oew-z-sedUSqViJZ7hPcCT1UPY-1QSSM1Ss43v49CfKoW29-RdbW68Q0--E8mDVojSWBPMFkFNphhsg5NHBq0OmtPlNWuhJ4gXJ5aPuY4Ult5Eth1jzki7HO31pIjsbLVQq614YiQbX7Cee65tzxufpHlnO4rhCln7eQXfT1mRzBEEdrF7eUiu9BVKRrF0WmNghXxXlu2MvEoU" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"671878e4-7d81-411b-b8b3-7d0be12232d5"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Fri, 03 Apr 2026 22:32:05 GMT" |
| x-debug-token | "a45471" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUyNDQwNjcsImV4cCI6MTc3NTI4NzI2Nywicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6ImpwTmFKRzRUUS5DViIsInNlbGVjdG9yIjoibmxCT3lkTVUwUTNLIn0.BJBIgx4JhZY2PQeXSlFn1Bl9T7jD_FQ4cMIeqiW_GJOVBKPZ1X7cz-Fx29eRBcV2VXaCX26L-HWLExOwo_2EABHPtYlo_YY0YVbGIYBnPBTYyfMDxV837htzDEasL6cf2_no03YIJ5pcMC7psfrYjgZBZwycVpNdPcjX06mDnqLJ0tBJVmy3sJOL_ZFz__D6Yrns-4VqELw2LjpKwOaq9yRcNDhhXe4mQajpIIAsjrmwJHtWGCdSoR-NBkkusTw4pQAr-xR4-MRwsLf_4tzBvFag0HK0hRI5UygNyO-QddUohjVUqNAPWmjsRvk6xkc22fmy2qDA-rA45uVIwclpKww3A-iceEanh0h95Sm3qgSJBMnf_2kZGk3JaXwcIEkpEr6EUHm_Nqqj7WmJuFP_dedex6ceV4a_PoLDB52mdIhIibmMH359cBskULmprpA3EozcjQLn6mqGr6bJkx1zmn9lMFez4oew-z-sedUSqViJZ7hPcCT1UPY-1QSSM1Ss43v49CfKoW29-RdbW68Q0--E8mDVojSWBPMFkFNphhsg5NHBq0OmtPlNWuhJ4gXJ5aPuY4Ult5Eth1jzki7HO31pIjsbLVQq614YiQbX7Cee65tzxufpHlnO4rhCln7eQXfT1mRzBEEdrF7eUiu9BVKRrF0WmNghXxXlu2MvEoU" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "187.26.222.218" |
| REMOTE_PORT | "1610" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775255525 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775255525.3966 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/jpNaJG4TQ.CV/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |