DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "af4c1e08-0516-44ed-8b23-6013003baaa2" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "Ab0fDg20m-DQ" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 5180 -identificador: "af4c1e08-0516-44ed-8b23-6013003baaa2" -marca: "motorola" -modelo: "moto g62 5G" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "Ab0fDg20m-DQ" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "9571" -firebaseIdentificador: "73B7CB90F47C435DA738981FF6667B31" -senha: "202317" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "af4c1e08-0516-44ed-8b23-6013003baaa2" -firebaseToken: "dykmt3dTQYq-p5v0cblohy:APA91bGvpo0b2I3-pNyikaom-4_JDsvk9RWq9u4alamHD2D2hfEv1Av7AiAZovoFVhO3Z2iPIO6iYd981D9wdSL8DzNjPJTq0BU9G7L3g06YGCBgl1fzc4-qs_wUl9mnB2cMwogae5Ue" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "Ab0fDg20m-DQ" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzU0MTY0NzgsImV4cCI6MTc3NTQ1OTY3OCwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IkFiMGZEZzIwbS1EUSIsInNlbGVjdG9yIjoid2Zpb3BSZlJXUHlCIn0.pyZGigJq01W99fBclFQ7Zo-F2htRoKazu67tJ4KO4RZhrxuBqrWWKI6Hspt8go4kcKx_0Zl4YBjWbHRvNL4iF3WE8p7pvXKhKbes_JfW6aV8Jy-SnjxuDIHepWPqxV6XKT2Wqjlk0pvCjRjoj-QmVMJ9_BhokccF6yArWqG6ndDFRVPGSRHJCecW9yezovoAE_K0B-trzZUEfHPx4uVJL4IBO1Y8gG36b9_2slX049l_n0T9Sj0LweYr5uPbD3JZ6Wv45Nq4s9cg-Ed_a2CttrUqCb9sDAt6WRFo8Cwvui_OVvu3lGQ1niAqWYDVPf5TTnfHpKd5BVOQVl73GgeAMA7-Q6WDzjQmjj6efKzkZPCm-7Ph84mHfRTNP38Ax5oxgEwx7bVho7Yj1JOb2eEMqfVaZZVdvRUB7yhf71rhwPCi4PBHg1Ffc4O5ToNcQswxl-4xYn7q-Yb_6UginRsFrmyyLKdlQP4gYwG9MO9hzEtwGOVPHiiGvWuQX_Rb5_Sq8aPWA7s_m7Fvcn1fpIqilUkfM9IpPA1WIVyJ2Ke8RF9TrgNZvoxN7Ichd14QKAz8Le8phsZvH5TqFCuODx0gVaqkaiRX-Ggc5bo60Hj0u_xekK8Y7jIITt_0RiUyKQHJam8OjcDYquZYy-KLrDr9qAkJWYyzG5GIMZqWR-OsJm4" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"af4c1e08-0516-44ed-8b23-6013003baaa2"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Sun, 05 Apr 2026 19:14:38 GMT" |
| x-debug-token | "20742b" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzU0MTY0NzgsImV4cCI6MTc3NTQ1OTY3OCwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IkFiMGZEZzIwbS1EUSIsInNlbGVjdG9yIjoid2Zpb3BSZlJXUHlCIn0.pyZGigJq01W99fBclFQ7Zo-F2htRoKazu67tJ4KO4RZhrxuBqrWWKI6Hspt8go4kcKx_0Zl4YBjWbHRvNL4iF3WE8p7pvXKhKbes_JfW6aV8Jy-SnjxuDIHepWPqxV6XKT2Wqjlk0pvCjRjoj-QmVMJ9_BhokccF6yArWqG6ndDFRVPGSRHJCecW9yezovoAE_K0B-trzZUEfHPx4uVJL4IBO1Y8gG36b9_2slX049l_n0T9Sj0LweYr5uPbD3JZ6Wv45Nq4s9cg-Ed_a2CttrUqCb9sDAt6WRFo8Cwvui_OVvu3lGQ1niAqWYDVPf5TTnfHpKd5BVOQVl73GgeAMA7-Q6WDzjQmjj6efKzkZPCm-7Ph84mHfRTNP38Ax5oxgEwx7bVho7Yj1JOb2eEMqfVaZZVdvRUB7yhf71rhwPCi4PBHg1Ffc4O5ToNcQswxl-4xYn7q-Yb_6UginRsFrmyyLKdlQP4gYwG9MO9hzEtwGOVPHiiGvWuQX_Rb5_Sq8aPWA7s_m7Fvcn1fpIqilUkfM9IpPA1WIVyJ2Ke8RF9TrgNZvoxN7Ichd14QKAz8Le8phsZvH5TqFCuODx0gVaqkaiRX-Ggc5bo60Hj0u_xekK8Y7jIITt_0RiUyKQHJam8OjcDYquZYy-KLrDr9qAkJWYyzG5GIMZqWR-OsJm4" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "191.219.192.98" |
| REMOTE_PORT | "61008" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775416478 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775416478.3442 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/Ab0fDg20m-DQ/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |