DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "f9ce71af-12ae-4cea-8e98-f887a98b48af" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "y19xrVe6vytk" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 4400 -identificador: "f9ce71af-12ae-4cea-8e98-f887a98b48af" -marca: "samsung" -modelo: "SM-A325M" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "y19xrVe6vytk" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "354562653761826" -firebaseIdentificador: "24304503299E439BAE143035772062C2" -senha: "RPMon1" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "f9ce71af-12ae-4cea-8e98-f887a98b48af" -firebaseToken: "dypZqliUR7qVrDdeoWit5R:APA91bGc4EarNXhJZFDsc0FA-2mM4saMdBed051qV7guDTYjuQzHUf8lqHb5_Zv646apYeL83e0bVu0zwizaCbPcNX7YH2KAjmPX82nXKgvIEHuajHuTCOERoSDq4nFYjj8QLvgn4GB4" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "y19xrVe6vytk" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUzMDMxODEsImV4cCI6MTc3NTM0NjM4MSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6InkxOXhyVmU2dnl0ayIsInNlbGVjdG9yIjoiVTdpZWt1VVBSOFBjIn0.FE4uPByIBAp2A1YUdUoxxsHPYUczmEIiyqz3ReLg7ADBwuaNtdsPUaKwlTu2tG2e9VajB_i0mN8ZdynXaqt4-5q6-2Iz3OCv2Z2IE2PEY7Hi6j9hTlArms0rAWrjo3urPi0lvv4Ak7JL6mAaGXqzD4qlak0ghaf4fnYIRn5MKy7t8uRY9BtnoKt42Rg39VDeC_kk5cH3syvlD7zPOsn2qPpHUFzkI816D8r3cNRD2wJ9NZ94oiIQ7NDwWMtkVfMEWAg4cRj8GJhTeDguIW0sK722WqKdoIIATkoM9St_8W__499mOdDE-Ie0XSkhXCEVRJCFf9HjaTJpq-hcLomZCLg8hucAzkyFxXjyzVK0LvCpyBjuvNo6HS6So8nJshUBA2lGjC1YzIVLOSOtrz7ecp0phk24C7fKpsoXiTqn_GJBAZn7mbNgAvBnvR7OvujqpOcJmJVs8B8TfT2g1svNyR4yU4Up_SsqsjOKzYACpDpgu77ctrnDUJxDmQQzKsb4pnOrJNO77Qu18VsctHkbr8PUaqIKDARoVB69237qB-_pZ5tIwR9BmvqCuQIKRWIBuadNmCXO3zmhicNLHBT2dtJM5I2iEIkCjgjjncmus04QAOUZZr7YdOvRAPHJHIZieV11zRkNxzLXlSJmLX_kFUvjaVT2uBFndEHNQmLc2D4" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"f9ce71af-12ae-4cea-8e98-f887a98b48af"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Sat, 04 Apr 2026 11:46:21 GMT" |
| x-debug-token | "8c24a3" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUzMDMxODEsImV4cCI6MTc3NTM0NjM4MSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6InkxOXhyVmU2dnl0ayIsInNlbGVjdG9yIjoiVTdpZWt1VVBSOFBjIn0.FE4uPByIBAp2A1YUdUoxxsHPYUczmEIiyqz3ReLg7ADBwuaNtdsPUaKwlTu2tG2e9VajB_i0mN8ZdynXaqt4-5q6-2Iz3OCv2Z2IE2PEY7Hi6j9hTlArms0rAWrjo3urPi0lvv4Ak7JL6mAaGXqzD4qlak0ghaf4fnYIRn5MKy7t8uRY9BtnoKt42Rg39VDeC_kk5cH3syvlD7zPOsn2qPpHUFzkI816D8r3cNRD2wJ9NZ94oiIQ7NDwWMtkVfMEWAg4cRj8GJhTeDguIW0sK722WqKdoIIATkoM9St_8W__499mOdDE-Ie0XSkhXCEVRJCFf9HjaTJpq-hcLomZCLg8hucAzkyFxXjyzVK0LvCpyBjuvNo6HS6So8nJshUBA2lGjC1YzIVLOSOtrz7ecp0phk24C7fKpsoXiTqn_GJBAZn7mbNgAvBnvR7OvujqpOcJmJVs8B8TfT2g1svNyR4yU4Up_SsqsjOKzYACpDpgu77ctrnDUJxDmQQzKsb4pnOrJNO77Qu18VsctHkbr8PUaqIKDARoVB69237qB-_pZ5tIwR9BmvqCuQIKRWIBuadNmCXO3zmhicNLHBT2dtJM5I2iEIkCjgjjncmus04QAOUZZr7YdOvRAPHJHIZieV11zRkNxzLXlSJmLX_kFUvjaVT2uBFndEHNQmLc2D4" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "191.177.164.52" |
| REMOTE_PORT | "10002" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775303181 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775303181.4964 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/y19xrVe6vytk/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |