DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "eb35d192-d97f-4e8e-9ac5-c3bfc9a233d0" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "TdVqLHdCsdin" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 192 -identificador: "eb35d192-d97f-4e8e-9ac5-c3bfc9a233d0" -marca: "Xiaomi" -modelo: "Redmi Note 8" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "TdVqLHdCsdin" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "867587040000869" -firebaseIdentificador: "231D2C30DEB143848DBC078C852A8987" -senha: "380357" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "eb35d192-d97f-4e8e-9ac5-c3bfc9a233d0" -firebaseToken: "f8Rkes1MS0W3_6nEfEEQkS:APA91bEZgNgZWes4IjYZEel7IPfA52dD_RWR9OjC8_b-rHgSVl5H3m30e6gVfkLiqA_yhTGQDqYxka20CAhl42rIMm5aGp7EgtoPGtqZdsW4orUtVQhkywhd5VHRhqMkOWq2ciT0FwPa" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "TdVqLHdCsdin" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUyMjg0MzYsImV4cCI6MTc3NTI3MTYzNiwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IlRkVnFMSGRDc2RpbiIsInNlbGVjdG9yIjoiUmdPa1dRSm9uTGVQIn0.xCghULAkbF_xKRXL8LGnd0RiclF2NPs008gqTb-e2S1aEvK4In0-YJrmpS_eoNLSvuXqFIZ_YRpvzn4v_Q9qtMpkYB-zuZlmHNJUkQjciIYEKeA2MQ_VNXmkNGG9MqlpEcl831kA89mnMyD2oYk_fPRw5QaVIL0V_ruxaRFeEAwFC7j3GFLzYCbA4slCSdqWdQeXoNnYgErA5N6i92q135Wg5j1uE_RW8SUxqcZHqsNyrX5S3NfJO2PxHJeXbUFXklfVPsQ2BuWCOWCqi4-AVYW-zkYktdcDDqgx9MfosWX8FWrGtdUlNTdXZacrcw4icaKhOMjakj_MdjJKshKWPhxtoVI8o_L6TGuFjJ7m2FB0wvNoe-uOXNHt0BcsIUwDrMU-U2q25zrxheobXQvvZqHzBfIYp4K59nFWDh5ACvIfqv5DzZ--QC_-FXY3iUZg3FHxFAFonE6hbqjSCqE_4_KJzFJGCnVNoP6nZwgIhgcj_gbCb_2epg84coQa8txBRTlRB3Vx1QdRlNRDtyPUj-k0yBT1UzdH-vqnX7slRQEialMleo7V3fnhSuIwn_bHK2wSDxeBS-FkiQKlAqXJunP1hO0SjyXBf9w_O0qDjVi3GC7k10oMlwvbg9yvreDJoMnY5bMMyZoPvgk6lHBRVzZZjkkiccSPsucWXjspIOQ" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"eb35d192-d97f-4e8e-9ac5-c3bfc9a233d0"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Fri, 03 Apr 2026 23:37:32 GMT" |
| x-debug-token | "071dc4" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUyMjg0MzYsImV4cCI6MTc3NTI3MTYzNiwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IlRkVnFMSGRDc2RpbiIsInNlbGVjdG9yIjoiUmdPa1dRSm9uTGVQIn0.xCghULAkbF_xKRXL8LGnd0RiclF2NPs008gqTb-e2S1aEvK4In0-YJrmpS_eoNLSvuXqFIZ_YRpvzn4v_Q9qtMpkYB-zuZlmHNJUkQjciIYEKeA2MQ_VNXmkNGG9MqlpEcl831kA89mnMyD2oYk_fPRw5QaVIL0V_ruxaRFeEAwFC7j3GFLzYCbA4slCSdqWdQeXoNnYgErA5N6i92q135Wg5j1uE_RW8SUxqcZHqsNyrX5S3NfJO2PxHJeXbUFXklfVPsQ2BuWCOWCqi4-AVYW-zkYktdcDDqgx9MfosWX8FWrGtdUlNTdXZacrcw4icaKhOMjakj_MdjJKshKWPhxtoVI8o_L6TGuFjJ7m2FB0wvNoe-uOXNHt0BcsIUwDrMU-U2q25zrxheobXQvvZqHzBfIYp4K59nFWDh5ACvIfqv5DzZ--QC_-FXY3iUZg3FHxFAFonE6hbqjSCqE_4_KJzFJGCnVNoP6nZwgIhgcj_gbCb_2epg84coQa8txBRTlRB3Vx1QdRlNRDtyPUj-k0yBT1UzdH-vqnX7slRQEialMleo7V3fnhSuIwn_bHK2wSDxeBS-FkiQKlAqXJunP1hO0SjyXBf9w_O0qDjVi3GC7k10oMlwvbg9yvreDJoMnY5bMMyZoPvgk6lHBRVzZZjkkiccSPsucWXjspIOQ" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "181.77.192.61" |
| REMOTE_PORT | "41029" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775259451 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775259451.8466 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/TdVqLHdCsdin/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |