DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "ada01650-cb71-4251-8ab1-8a34f8615076" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "hHya7TdYzeVt" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 2047 -identificador: "ada01650-cb71-4251-8ab1-8a34f8615076" -marca: "samsung" -modelo: "SM-A325M" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "hHya7TdYzeVt" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "358715354171937" -firebaseIdentificador: "B5ABE6B189414C78B5481BF9C2BDBAC0" -senha: "202317" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "ada01650-cb71-4251-8ab1-8a34f8615076" -firebaseToken: "dI0yZK7FRDmHWe9wkBHCJt:APA91bHiJ5dBYig_bXRlZ1xFANgL1W-CGz8Ot3Bf2Cch3iDP_E29auGs_5Q3O3AbubqN0I6wY-R_2TwELSx4aclVfVBvOoLpK26tFud3oUJlcmVW_qUPPwbSfiW0up9dDxbssDkcMfdU" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "hHya7TdYzeVt" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNzcwMjksImV4cCI6MTc3NTEyMDIyOSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6ImhIeWE3VGRZemVWdCIsInNlbGVjdG9yIjoiVmdKZG5HUk5JVmROIn0.OsotmOzHtt2epuYR8dnwjAFJIjWqcEysFl12Bd0BV-spPteiO4SjcKYTulx85cCxEnF2nfV2NGwJbA4tzsisZo-Nqonvmwk6ZbunXJNLyAtwtkvaie5bhoq65lnkcVKhQoJbzmCBpXtYSB7ZcEwcl3i4f0C8Eb8Il1mHEA7S4GS_xUcNf-dLyjU4wm3Emn-uLSWuRvoHRh2qjUn8ky8w44AIFN83jECQcMCtF1DRMLQEfcCiv-752a2tLAYnF6X4n4dXKi_J7l54bZCIIiQlPQyXqQbTI8RPfrF7Bt1GoAkok-7hbycoGLmJ7JeQImpEVGp-rE_Mk6uHiNEMbcsmhqOCji5E1mgpL_Pz1gF4U4h3UWrcjv4vdqv8wY0O6ZRwOKSDyvL4u0HrdJUAZJNKdQwaanLu32XoJ7t3MIMWi1R5Q9OJiEC1zf_ukMG56jFBltZZD52eVIleBUJUml59qRWg0erZ153AEmO_DNRLcKzDSUzX4x85fVpjsWrLn_6HeHPb-rokHVPJJoYCBpwDPwMnkc2md3dlY2NVDNSD4n39miodu_iEGx7neuJxD_jj8uasR2_v_2vYnUZmfdKiJPUomaWnqfh4_CjAmz_Phl4zpU07oAnWlLyYmXKTiYAuQLmmBAgjCQufQy5ZQe-5iYYbMg-0Yfoax6liz89etU8" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"ada01650-cb71-4251-8ab1-8a34f8615076"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Wed, 01 Apr 2026 20:57:14 GMT" |
| x-debug-token | "aff364" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNzcwMjksImV4cCI6MTc3NTEyMDIyOSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6ImhIeWE3VGRZemVWdCIsInNlbGVjdG9yIjoiVmdKZG5HUk5JVmROIn0.OsotmOzHtt2epuYR8dnwjAFJIjWqcEysFl12Bd0BV-spPteiO4SjcKYTulx85cCxEnF2nfV2NGwJbA4tzsisZo-Nqonvmwk6ZbunXJNLyAtwtkvaie5bhoq65lnkcVKhQoJbzmCBpXtYSB7ZcEwcl3i4f0C8Eb8Il1mHEA7S4GS_xUcNf-dLyjU4wm3Emn-uLSWuRvoHRh2qjUn8ky8w44AIFN83jECQcMCtF1DRMLQEfcCiv-752a2tLAYnF6X4n4dXKi_J7l54bZCIIiQlPQyXqQbTI8RPfrF7Bt1GoAkok-7hbycoGLmJ7JeQImpEVGp-rE_Mk6uHiNEMbcsmhqOCji5E1mgpL_Pz1gF4U4h3UWrcjv4vdqv8wY0O6ZRwOKSDyvL4u0HrdJUAZJNKdQwaanLu32XoJ7t3MIMWi1R5Q9OJiEC1zf_ukMG56jFBltZZD52eVIleBUJUml59qRWg0erZ153AEmO_DNRLcKzDSUzX4x85fVpjsWrLn_6HeHPb-rokHVPJJoYCBpwDPwMnkc2md3dlY2NVDNSD4n39miodu_iEGx7neuJxD_jj8uasR2_v_2vYnUZmfdKiJPUomaWnqfh4_CjAmz_Phl4zpU07oAnWlLyYmXKTiYAuQLmmBAgjCQufQy5ZQe-5iYYbMg-0Yfoax6liz89etU8" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "177.51.197.229" |
| REMOTE_PORT | "64842" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775077034 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775077034.5431 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/hHya7TdYzeVt/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |