DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "d2106d80-5db2-48b5-beb6-3d90f6c7e2a4" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "UuHiA5svZDi8" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 4225 -identificador: "d2106d80-5db2-48b5-beb6-3d90f6c7e2a4" -marca: "motorola" -modelo: "moto g73 5G" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "UuHiA5svZDi8" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "extra 1" -firebaseIdentificador: "F799743E455044B9A4D65E35626DD04E" -senha: "111111" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "d2106d80-5db2-48b5-beb6-3d90f6c7e2a4" -firebaseToken: "erSvZjdYQ1WuoznQWPZsjI:APA91bEIN9JjSU04ti4YYo5JZzGCl5t1PtuQa9bRBUTgRWg5ztIbgQjKUPd9KpCI8QED4MemOZe5DsDngtE8UTe5iX-ytP7QBTv6EJlRqs15ERjdDvrdvgcYZLlqBCZLnVuvmRYsFaVA" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "UuHiA5svZDi8" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNTAzMjEsImV4cCI6MTc3NTA5MzUyMSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IlV1SGlBNXN2WkRpOCIsInNlbGVjdG9yIjoia0RzTklVcXNiLlh0In0.T6fLsjPc9HswejlA94TZMoPdBL6d1G6Q6cIntkMgEwLFd9tIE-c9m6mA8wyhhdZyWbR3-CVYsEqBfzSdoVb5x6Cm44LcYt_vMzwCD7z6N7DeQuifaTpOaoxr2nNxHjSdnBKa--o__eoMm-rA9-BI8qG3Nw9o5Q52Nq-6XuBkvvrCzJ3I6uwIKtTiwvOwuHxonmndK6lp_gTdZA5bsC1wNGfVsvx4G0fbYTR4ZfVRICNJA1kNLJiMTtD5Z95zSZg6pTfOiZ2JhtMBCK_hOBnjnK2dTKwxDDV9kSAr784PcjhOpN7XcgCfF3t8JMS53gNDhUpDEN-HrCDOE5yWWUxjHbqeLt7HEvdtUzm16yA7_WM0yuYP5AkqpPuc23Mxj5I7TUjjC_9sesmsU6e66KYKN8XWCSYgTHGt2480h41PzXRTnfiOT4p11zURu37yAkLp5iLhf-5Q7Y3G4CCbQGg5ORdXSdz-NESv3bnQqo3JglDtL9ISZSnWLAsoZ0hgOfBJicvwmdgQ9lDft8Sjt-6RGPjfCY-GuPRqRDr4G5SOcEgPMpi59AmApEur2SmeCp39PrAtaPTulj8Cu-gj-7euqXTdcx-T9bI7Osnks9aoraZ9daLEsBHC3zn3LVg5Jk9N3WmpBh4ZAzUazxJtNMTXr0cZi2gmi8uBGObj_AZF_XY" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"d2106d80-5db2-48b5-beb6-3d90f6c7e2a4"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Thu, 02 Apr 2026 01:23:03 GMT" |
| x-debug-token | "e7e8f3" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNTAzMjEsImV4cCI6MTc3NTA5MzUyMSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IlV1SGlBNXN2WkRpOCIsInNlbGVjdG9yIjoia0RzTklVcXNiLlh0In0.T6fLsjPc9HswejlA94TZMoPdBL6d1G6Q6cIntkMgEwLFd9tIE-c9m6mA8wyhhdZyWbR3-CVYsEqBfzSdoVb5x6Cm44LcYt_vMzwCD7z6N7DeQuifaTpOaoxr2nNxHjSdnBKa--o__eoMm-rA9-BI8qG3Nw9o5Q52Nq-6XuBkvvrCzJ3I6uwIKtTiwvOwuHxonmndK6lp_gTdZA5bsC1wNGfVsvx4G0fbYTR4ZfVRICNJA1kNLJiMTtD5Z95zSZg6pTfOiZ2JhtMBCK_hOBnjnK2dTKwxDDV9kSAr784PcjhOpN7XcgCfF3t8JMS53gNDhUpDEN-HrCDOE5yWWUxjHbqeLt7HEvdtUzm16yA7_WM0yuYP5AkqpPuc23Mxj5I7TUjjC_9sesmsU6e66KYKN8XWCSYgTHGt2480h41PzXRTnfiOT4p11zURu37yAkLp5iLhf-5Q7Y3G4CCbQGg5ORdXSdz-NESv3bnQqo3JglDtL9ISZSnWLAsoZ0hgOfBJicvwmdgQ9lDft8Sjt-6RGPjfCY-GuPRqRDr4G5SOcEgPMpi59AmApEur2SmeCp39PrAtaPTulj8Cu-gj-7euqXTdcx-T9bI7Osnks9aoraZ9daLEsBHC3zn3LVg5Jk9N3WmpBh4ZAzUazxJtNMTXr0cZi2gmi8uBGObj_AZF_XY" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "143.208.233.5" |
| REMOTE_PORT | "2789" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775092983 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775092983.0957 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/UuHiA5svZDi8/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |