DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "24cf50b2-c005-4924-ba42-4d9300e4c5e0" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "89TV-KvF536w" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 3832 -identificador: "24cf50b2-c005-4924-ba42-4d9300e4c5e0" -marca: "motorola" -modelo: "moto g62 5G" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "89TV-KvF536w" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "CEL8" -firebaseIdentificador: "85298ED7B2034D16A4AE6473EFB20739" -senha: "172839" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "24cf50b2-c005-4924-ba42-4d9300e4c5e0" -firebaseToken: "eUPBoAdzRPCwDieuQSL7IX:APA91bF8eF0EYW1dvO8z1c-GZJgd-6FkJD7GaZ23naCyD1dHF6SVHFXoSj6VyA4pa9qIJp4cY7kH5zKJrw13PgO-17DKkKuOUgjj9Y8qqofWaBeWsguKgYojNV12zyDeopuXPNADk8dO" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "89TV-KvF536w" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNTI5ODgsImV4cCI6MTc3NTA5NjE4OCwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6Ijg5VFYtS3ZGNTM2dyIsInNlbGVjdG9yIjoiOVh3SGlocXIwLTBmIn0.e4V0-rBr7N3hXrSyQZecyu4JrZTpRzKUN_E83YFN0tfl1GauvzIH4AGsIbvlIh5OBGD0x9S2UrsW5QwXAj4gEZkOn-Ct80HGXkreDIx_CePM0f28srnnhZqj5pbRir4ZgQxKjWvEHQHLIrr_LBsoTetqt7xaSNtlzvZoPL5-6JchTDsIY1KWe1F_RHSj5eSG1FL8J6mWkwEiyo-aoDrCsMA5hfcZfRsSVcCILWelWmkmI3yKdmqS5eBoCbzaD2Y0TuIy3jfmlJA1f8wFWE-r3y33k9X5fwQ2zuJXiO2sr65OZO_DwuXWgey2k2853SFD1uIrk8K6hEFsT7uI_-zdzwBhyi7uHYmpgBghq1xRNdth3PoHGw3JXXVwxnyvhmU-4hgNbzVI-WYE1pj2fiKX8bxhrSWEGnZ-KG2oWXclhnXU7rtGHgsmEuagcaARKH1cQwdGTzGePt57OG1DiGuu6GHA9S90WoGTrB2wxQFIsdFCcWkbiWAIKbrkj4b7W3hSaaA7Rpkgp_2UaDtiCw6u0j-JH-jTZP5TpyocjCedJ4W2brVa4lMauiGChcHX45Tx2Oi7gagphu6pHbRHypswdpGHcWcuxM5bWcpQk5ACbpSzLa5oteAIkRiEfJPlfh5gP4ub0FXFI40ARskRGhvhlxiSSZMFZrLlW67CiH2_tLQ" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"24cf50b2-c005-4924-ba42-4d9300e4c5e0"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Wed, 01 Apr 2026 14:18:11 GMT" |
| x-debug-token | "341c6e" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUwNTI5ODgsImV4cCI6MTc3NTA5NjE4OCwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6Ijg5VFYtS3ZGNTM2dyIsInNlbGVjdG9yIjoiOVh3SGlocXIwLTBmIn0.e4V0-rBr7N3hXrSyQZecyu4JrZTpRzKUN_E83YFN0tfl1GauvzIH4AGsIbvlIh5OBGD0x9S2UrsW5QwXAj4gEZkOn-Ct80HGXkreDIx_CePM0f28srnnhZqj5pbRir4ZgQxKjWvEHQHLIrr_LBsoTetqt7xaSNtlzvZoPL5-6JchTDsIY1KWe1F_RHSj5eSG1FL8J6mWkwEiyo-aoDrCsMA5hfcZfRsSVcCILWelWmkmI3yKdmqS5eBoCbzaD2Y0TuIy3jfmlJA1f8wFWE-r3y33k9X5fwQ2zuJXiO2sr65OZO_DwuXWgey2k2853SFD1uIrk8K6hEFsT7uI_-zdzwBhyi7uHYmpgBghq1xRNdth3PoHGw3JXXVwxnyvhmU-4hgNbzVI-WYE1pj2fiKX8bxhrSWEGnZ-KG2oWXclhnXU7rtGHgsmEuagcaARKH1cQwdGTzGePt57OG1DiGuu6GHA9S90WoGTrB2wxQFIsdFCcWkbiWAIKbrkj4b7W3hSaaA7Rpkgp_2UaDtiCw6u0j-JH-jTZP5TpyocjCedJ4W2brVa4lMauiGChcHX45Tx2Oi7gagphu6pHbRHypswdpGHcWcuxM5bWcpQk5ACbpSzLa5oteAIkRiEfJPlfh5gP4ub0FXFI40ARskRGhvhlxiSSZMFZrLlW67CiH2_tLQ" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "177.125.55.167" |
| REMOTE_PORT | "45588" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775053091 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775053091.4373 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/89TV-KvF536w/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |