DispositivoController :: alterarIdentificadorPropaganda
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| identificador_propaganda | "05a3f149-d483-46ed-97b8-45a9955557ac" |
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\DispositivoController::alterarIdentificadorPropaganda" |
| _converters | [ ParamConverter^ {#854 -name: "entity" -class: "App\Entity\Dispositivo" -options: [] -isOptional: false -converter: null } ] |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.api" |
| _route | "api_app_dispositivo_alteraridentificadorpropaganda" |
| _route_params | [ "selector" => "LlhQeVjf2D5R" ] |
| entity | Dispositivo^ {#867 -id: 1989 -identificador: "05a3f149-d483-46ed-97b8-45a9955557ac" -marca: "samsung" -modelo: "SM-A325M" -contrato: Contrato {#616 …} -selector: "LlhQeVjf2D5R" -solicitacoes: PersistentCollection {#923 …} -status: 1 -bloqueio: 0 -usuario: Usuario {#961 …} -informacaoComplementar: "358715353762017" -firebaseIdentificador: "A9B9531883394BA1BAF70FF899F7176D" -senha: "202317" -packages: PersistentCollection {#966 …} -historicoAcao: PersistentCollection {#1010 …} -identificador_propaganda: "05a3f149-d483-46ed-97b8-45a9955557ac" -firebaseToken: "d1JiQVylTzCXKNVODdSh7-:APA91bHaLC5br-mXkPQDVFvH3ChmGtBunUUmozVrHa7lrWGov64MXyAvueAsIou8OFqBQuBiDg2VQGQ9xv9ctzj_b50kR1-zHhWblQvjwl2PSuFHjqS0RasCx0WBa3XhevhWovcVH3_E" } |
| media_type | "application/json" |
| paramFetcher | ParamFetcher^ {#719 -container: srcApp_KernelDevDebugContainer {#195 …} -parameterBag: ParameterBag {#731 …} -requestStack: RequestStack {#187 …} -validator: TraceableValidator {#721 …} } |
| selector | "LlhQeVjf2D5R" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUyMTA3NTEsImV4cCI6MTc3NTI1Mzk1MSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IkxsaFFlVmpmMkQ1UiIsInNlbGVjdG9yIjoiclZDTHVtLjRvc256In0.QAgwgflrEk8RKXM4pgibI-f1V4ReqviBhjD1TZ8JelyD2xBK1ULG9g9VXjFWqojoe9hjStx-1IWO-g8PE06UqyNY6BMyn7z_LQ1PBeF_pdNIGovCCMDgQ-4mYsJSdx355upkZ_U-P09D6UJbtnqjCGkyNWene4TnOhNCCehCw-Zzfd0cyoKuupmQ3Gv5B6hFSOuXrlVKFKI7Uu8Q6VGM_DFxaMqupf3pcOmxJbNS2XiY32rs5dsLnpNafThTnAEpsO2SsEAku5Iw62wS_-aw6lhQiq0a4O1xxHMj91bAXl2vFtz8LG-KrKzTMZnMvgOIvBm1SNJryjX-34u2YqMGC14-1Xetnr2_ndQeRKSZ1fmaLst5xbP1axLzNT7r5hBcJ9kLPjvLy13Ew3izmZbogL-N14CeoXUbnEYjMt9WckpRXmUGZtKOpiw0CQ4N2fYJ4jw4XTK6FpPUxKLpQW5Jxc9vSEZV3KSHxBz7tvA6_tIwF4-Al2kt_F7LBZZCIZ-zmNNlZrAmEj5T5Xm4eb2qN4QfUM49opI_uZS9jZ8Leur4-YIkgdFNsYAtLxWzovdp4lSXOG4-8ayeXhgNkV2xpTtMWX744-ZFYMnTXBIG9dLewEhamfkv0l3xdAQbahbQW2JIb2BNxAe8e3PsEYrazgIvSJNvNkGb7cALJrbvbi8" |
| connection | "Keep-Alive" |
| content-length | "67" |
| content-type | "application/json; charset=utf-8" |
| host | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| user-agent | "okhttp/3.14.9" |
| x-php-ob-level | 0 |
Request Content
Raw
{"identificador_propaganda":"05a3f149-d483-46ed-97b8-45a9955557ac"}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Fri, 03 Apr 2026 13:14:53 GMT" |
| x-debug-token | "11517c" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d4e03da5437b017004ddf49d3023d4cc" |
| CONTENT_LENGTH | "67" |
| CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| CORS_ALLOW_ORIGIN | "^https?://localhost(:[0-9]+)?$" |
| DATABASE_URL | "pgsql://app_homelock:Qy719245x@10.22.9.21:5432/homelock" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/homelock-webservice/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/lib/nginx" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJSUzI1NiJ9.eyJpYXQiOjE3NzUyMTA3NTEsImV4cCI6MTc3NTI1Mzk1MSwicm9sZXMiOlsiUk9MRV9ESVNQT1NJVElWTyJdLCJ1c2VybmFtZSI6IkxsaFFlVmpmMkQ1UiIsInNlbGVjdG9yIjoiclZDTHVtLjRvc256In0.QAgwgflrEk8RKXM4pgibI-f1V4ReqviBhjD1TZ8JelyD2xBK1ULG9g9VXjFWqojoe9hjStx-1IWO-g8PE06UqyNY6BMyn7z_LQ1PBeF_pdNIGovCCMDgQ-4mYsJSdx355upkZ_U-P09D6UJbtnqjCGkyNWene4TnOhNCCehCw-Zzfd0cyoKuupmQ3Gv5B6hFSOuXrlVKFKI7Uu8Q6VGM_DFxaMqupf3pcOmxJbNS2XiY32rs5dsLnpNafThTnAEpsO2SsEAku5Iw62wS_-aw6lhQiq0a4O1xxHMj91bAXl2vFtz8LG-KrKzTMZnMvgOIvBm1SNJryjX-34u2YqMGC14-1Xetnr2_ndQeRKSZ1fmaLst5xbP1axLzNT7r5hBcJ9kLPjvLy13Ew3izmZbogL-N14CeoXUbnEYjMt9WckpRXmUGZtKOpiw0CQ4N2fYJ4jw4XTK6FpPUxKLpQW5Jxc9vSEZV3KSHxBz7tvA6_tIwF4-Al2kt_F7LBZZCIZ-zmNNlZrAmEj5T5Xm4eb2qN4QfUM49opI_uZS9jZ8Leur4-YIkgdFNsYAtLxWzovdp4lSXOG4-8ayeXhgNkV2xpTtMWX744-ZFYMnTXBIG9dLewEhamfkv0l3xdAQbahbQW2JIb2BNxAe8e3PsEYrazgIvSJNvNkGb7cALJrbvbi8" |
| HTTP_CONNECTION | "Keep-Alive" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "67" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "application/json; charset=utf-8" |
| HTTP_HOST | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| HTTP_USER_AGENT | "okhttp/3.14.9" |
| JWT_PASSPHRASE | "homelocker" |
| JWT_PUBLIC_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/public.pem" |
| JWT_SECRET_KEY | "%kernel.project_dir%/config/jwt/private.pem" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| PROXY | "tcp://proxy-02.pr.gov.br:8000" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REMOTE_ADDR | "200.4.117.215" |
| REMOTE_PORT | "10253" |
| REQUEST_METHOD | "PUT" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775222093 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775222093.4024 |
| REQUEST_URI | "/api/dispositivo/LlhQeVjf2D5R/alterar_identificador_propaganda" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/homelock-webservice/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "201.77.18.200" |
| SERVER_NAME | "webservice.homelocker.harpya.pm.pr.gov.br" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "nginx/1.14.2" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,DATABASE_URL,JWT_SECRET_KEY,JWT_PUBLIC_KEY,JWT_PASSPHRASE,CORS_ALLOW_ORIGIN,PROXY" |
| USER | "nginx" |
| argc | 0 |
| argv | [] |